ניירות ערך מסחריים

ניירות ערך מסחריים מהווים את עיקר פעילותם של משקיעים בשוק ההון וכולם מעוניינים להרוויח מהם. השאלה היא, מי מהם מייצר רווחים כחוק ומה קורה כאשר מתרחשת עבירה בניירות ערך? במאמר זה נפרט לגבי תקינות המסחר הנדרשת, עבירות אפשריות בניירות הערך וכיצד לפעול אם מנוהלת נגדכם חקירה מנהלית או פלילית.

מהם ניירות ערך מסחריים?

ניירות ערך מסחריים הם למעשה מוצרים או נכסים פיננסיים סחירים ובעלי ערך כספי, כמו מניות ואגרות חוב. הם נסחרים בדרך כלל בבורסה בשווי תנודתי שמושפע מהיצע וביקוש וגם מתרחישים מדיניים, פוליטיים וסביבתיים שונים. המסחר בניירות ערך נחשב לאפיק השקעות מוכר ופופולרי שהרווחים ממנו נאים, אך יש בו מידה מסוימת של סיכון.  

מסחר תקין בניירות ערך

חוק ניירות ערך (התשכ"ח – 1968) נקבע על מנת להסדיר את המסחר בניירות ערך בשוק ההון, תוך הגנת האמינות והשקיפות של הפעילות ולהביא למסחר תקין, הוגן ויעיל בכל עת. לשם כך פועלת הרשות לניירות ערך בכמה מישורים מקבילים: אכיפה פרטית, אכיפה מנהלית ואכיפה פלילית. ככל שנוצרו עבירות ניירות ערך שנובעת מהם ענישה מול הרשות, חשוב לקבל ייצוג מתאים מעורך דין בעל מומחיות רבה מאוד בדין הפלילי ובתחום ניירות הערך ושוק ההון. 

עבירות נפוצות בתחום ניירות הערך

מהבורסה כולם שואפים להרוויח, אך לעולם יהיו משקיעים, סוחרים וברוקרים שינסו להגדיל את רווחיהם בשיטות שאינן תקינות והוגנות, מה שסותר את חוקי ניירות הערך ועלול להיחשב כאחריות פלילית למעשה פלילי. להלן העבירות הנפוצות בתחום ניירות ערך מסחריים:

תרמית בניירות ערך – ניסיון להניע אדם או הנעת אדם לבצע עסקה בניירות ערך תוך הבטחה, תחזית או אמרה כוזבת או מטעה, או שמשמיטה עובדות מהותיות. דוגמה נפוצה לכך היא עבירה המוכרת בשם "הרצת מניות", שבה קיימת השפעה במרמה על תנודות השער בניירות ערך. העונש על עבירה זו הוא חמש שנות מאסר. 

שימוש במידע פנים – כל אדם שמבצע שימוש במידע פנימי שנמצא בידיו, או שמשתמש במידע שהגיע אליו במישרין או בעקיפין מאחד מאנשי החברה. לדוגמה: סמנכ"ל בחברה ציבורית ושותף למו"מ לגבי חוזה שייחתם בין אותה חברה לחברה זרה, שיודע על הרווחיות הכלכלית שנובעת מהמהלך ושרוכש רגע לפני החתימה את מניותיה הציבוריות של חברתו בבורסה. העונש על עבירה זו נע בין שנתיים ועד חמש שנות מאסר. 

עבירות דיווח – מדובר בשורה של עבירות מס וצווארון לבן כמו אי דיווח ואי מסירת מידע מהותי, או הפרות אחרות של רשות שוק ההון כמו למשל קבלת דבר במרמה, אי תשלום מס ערך מוסף על הרווחים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון וכן הלאה. למשל: אדם שיצר רווחים במסחר בבורסה אך מבצע העלמת מס או הכנסות כדי להתחמק מהמיסוי על רווחי הון שמוטל עליו על פי חוק.

ניירות ערך מסחריים

עבירות ניירות ערך מסחריים: הליכי החקירה והעמדה לדין

החוק מבדיל בין בירור מנהלי לבין פתיחה בהליכי חקירה פלילית בגין עבירות ניירות ערך מסחריים וזאת על סמך חומרת המעשה לכאורה, הערכת הראיות על פי טיבן ועוצמתן וגם מדיניות הרשות שנתונה לשינויים מסוימים לאורך השנים. 

מי שמבצע את החקירות בפועל הם אנשי מחלקת החקירות והמודיעין, בבקרת המסחר של הרשות לניירות ערך. לעתים מעורבות בחקירה גם יחידות נוספות כמו היחב"ל (יחידה לחקירות חמורות ובינלאומיות), יאח"ה (היחידה הארצית חקירות הונאה), יאל"כ (יחידה למאבק בפשיעה כלכלית) וכמובן פרקליטים מרשות ניירות הערך עצמה. חלק גדול מהתיקים הפליליים בתחום נדונים במחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב.

הרשות לניירות ערך שומרת לעצמה את הזכות לחקור כל חשד להפרת החוק ולמצות אותו גם מחוץ לבית המשפט, בהליכים מנהליים. כאן היא יכולה לאכוף עבירות ניירות ערך מסחריים על ידי הטלת עיצום כספי, שמושג בהסדר שבו עובר העבירה מודה בעובדות האישום ובכפוף הפרקליטות תימנע מהגשת כתב אישום נגדו. ההליכים המנהליים נחשבים למקלים יותר מטבע הדברים. 

אל תוותרו על ייצוג מקצועי מהרגע הראשון

כל חקירה או בירור מצידה של הרשות לניירות ערך עלול להסתיים בהעמדה לדין ובסכנה לעונשי מאסר כבדים ביותר. הרישום הפלילי מהעבירה מלווה את הנאשמים למשך שנים ומכתים את שמם, כך שגם בהיבט המשפחתי והמקצועי לעתיד עלולה להיווצר בעיה, ככל שמדובר בעבירות חמורות יותר.

לאור זאת חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בייצוג בעבירות מורכבות בניירות ערך, בעל ידע רב ומעמיק בהיבט הפלילי, הכלכלי והמיסויי ולקבל ייעוץ משפטי שממנו תושג התוצאה הטובה ביותר. 

עורך הדין עמית זיו צבר לאורך שנות פעילותו ניסיון עשיר ביותר בייצוג נחקרים ונאשמים בעבירות ניירות ערך וצבר הישגים מרשימים עבור לקוחותיו. המשרד מעניק ייעוץ וייצוג מקצועי וחכם בתחומי עבירות המס ושוק ההון, עבירות צווארון לבן ופלילים וזמין עבורכם לפגישת התייעצות מקדימה בכל סוגיה. 

מהן הזכויות של משקיעים בניירות ערך?

שוק ניירות הערך מתחייב בפני המשקיעים שלו למסחר תקין, הוגן ויעיל בכל עת. המשקיעים עצמם מתחייבים לפעול על פי הוראות החוק, כדי להימנע מהשלכות פליליות חמורות.

מה העונש על עבירות בניירות ערך מסחריים?

בהתאם לחומרת העבירה, היקף הנזקים ממנה ולעתים גם התיעוד הראייתי, הענישה נעה בין שנתיים ועד חמש שנות מאסר. מומלץ להתייעץ עם עו"ד עוד משלב החקירה הראשוני. 

Rate this post
מה היה לנו עד כה?
זיוף מסמכים
זיוף מסמכים

עבירות זיוף מסמכים הפכו לנפוצות במיוחד בעידן הטכנולוגי, שכן קל היום להשתמש בתוכנות שמייצרות מצג

קרא עוד »
סוגי השירותים
ייצוג בעבירות פליליות

הגנה משפטית וייצוג מלא מול רשויות המדינה, לצד ליווי צמוד לכל אורכו של התהליך ועד לסיומו המוצלח.

ייצוג בהליכים אזרחיים מול רשות המיסים, שמטרתם לצמצם סנקציות ולהביא את המדינה לקבל את הצד שלכם.

שימוע לפני הגשת כתב אישום

ייצוג בהליך השימוע מול רשות המיסים ושימוש בכלים שונים במטרה להניא את המדינה מלהגיש כתב אישום.

ייצוג בבית המשפט

ניהול המחלוקת המשפטית מול המדינה תוך ניצול כל הכלים העומדים לרשותנו במטרה להביא להקטנת ההאשמות.

טיפול בעצורים

הגנה משפטית נחושה וחסרת פשרות והפעלת לחץ בכל אפיק אפשרי במטרה להביא לשחרור מוקדם של הנאשם.

ייצוג בתיקי ניירות ערך

ניהול תיק אישום בעולם המורכב והסבוך של עבירות ניירות ערך, לרבות ייצוג מלא בבית המשפט ומחוצה לו.

השבת ציוד שהוחרם

פעולה מהירה וממוקדת מול רשויות המדינה במטרה להשיב ציוד שהוחרם ולאפשר לעסק להמשיך לפעול.

שימוש חכם בעובדות ובנתונים לצורך שינוי תמונת ההאשמות, השבת רכוש וכספים שחולטו והמתקת כתב האישום.