ניכוי מס הכנסה

ניכוי מס הכנסה במקור הוא מונח מוכר, אך שרבים לא מבינים את חשיבותו המדויקת ואף לא מודעים לעבירות שעלולות להיווצר ממנו (גם בתום לב), כאשר לא פועלים נכון בנושא מול הרשויות. במאמר זה נציג את הנושא המבלבל ונבהיר כיצד לפעול במקרה של חשד לביצוע עבירת מס:

ניכוי מס הכנסה: מה זה בדיוק?

ניכוי מס במקור מאפשר גביית מיסים סמוך למעמד התשלום ובאופן מיידי, במטרה לצמצם תופעות של התחמקות מתשלום מיסים כמו אי דיווח למס הכנסה. קיימים קווים דומים בין ניכוי מס הכנסה לתשלום מקדמות המס – שתיהן כלי בידי הרשויות למלחמה בהעלמות המיסים ובהון השחור. הניכוי מאפשר לרשות המיסים לגבות כאן ועכשיו את המס במקום להמתין לסיום השנה, מה שגם יספק לה הכנסה שוטפת. 

אז איך בדיוק זה מתבצע? המשלם הוא האחראי על חבות המס של המשולם. כך למשל חנות שהוגדר לה אחוז ניכוי במקור של 5%, תקבל מהצרכן שלה סכום כספי ש-5% ממנו יעבור ישירות למס הכנסה, בעת הפקת החשבונית. 

גם בשוק ההון מתבצע ניכוי מס הכנסה, כך שהבנק מנכה רווחים שנצברו בחשבון ניירות הערך של לקוחותיו ומעביר אותם ישירות למס הכנסה. משכירי הדירות נדרשים לכך מעל תקרה מסוימת ובשיעור של 35%, מעסיקים מנכים מס במקור משכר העובדים והדבר מתרחש גם בעת קבלת מענקים ופרסים. 

קביעת שיעור הניכוי

מס הכנסה קובע את אחוז ניכוי המס במקור בהתאם לקריטריונים כמו סוג ההכנסה, צפי הכנסות עתידי, וותק חברות, מדרגות מס של העובדים ועוד. ככל שההכנסות הצפויות גדולות יותר, כך שיעור ניכוי המס יעלה ועל פי חוק מחויבים לו שורה של משלמים:

  • עוסקים מורשים
  • חברות בע"מ
  • חברות ואגודות שיתופיות בעלות מחזור עסקי מעל סכום שנקבע ברשות המיסים
  • שותפויות
  • חברות פיננסיות לרבות בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות
  • מוסדות ציבור כמו רשויות מקומיות, מוסדות להשכלה גבוהה, בתי חולים
  • זכייניות בתחום המשאבים והמחצבים הטבעיים
  • ועוד

ישנן נסיבות שמעניקות הנחה בשיעור ניכוי מס הכנסה ולעתים גם פטור מלא, כמו למשל במקרה של חברה חדשה או עסקים קטנים. 

אי ניכוי מס במקור

אנו שומעים לא פעם על עבירות מס הכנסה שמתייחסות לחשבוניות, מה שעשוי להתקשר במקרים רבים לאי ביצוע ניכוי המס, כלומר לאי הוצאת הסכום שיש להעביר בפועל לרשות המיסים. עליכם לדעת שמדובר בעבירה פלילית, ככל שקיימת לאותו משלם חובה לעשות זאת – כאדם יחיד או כחברה. אחת התופעות המוכרות של התחמקות מתשלום המס היא אי הוצאת חשבוניות, מה שבפועל משאיר את הרווח בשחור ומונע ממס הכנסה לגבות את חלקו.

ניכוי מס הכנסה

אי ניכוי במקור הוא עבירת מס טכנית

את עבירות מס הכנסה נהוג לחלק לעבירות טכניות ועבירות מהותיות. העבירות הטכניות הן אלו שמבוצעות ללא כוונה פלילית, כך שמספיק להוכיח שהמעשה בוצע כדי להעניש עליו. דוגמאות לעבירות המס הללו יהיו למשל איחור בהגשת הדיווח למע"מ, איחור במועד הגשת הדיווח השנתי למס הכנסה וגם אי ניכוי מס הכנסה במקור. 

קבוצת העבירות המהותיות היא זו שמבוצעת מתוך כוונה פלילית, משמע שמדובר בקבוצת עבירות חמורות יותר כמו העלמת מס, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, שוחד ועוד. 

העונש על אי ניכוי מס במקור

מטבע הדברים, קיים הבדל במתחמי הענישה של העבירות הטכניות לעומת המהותיות. במקרה של עבירות כמו אי ניכוי מס הכנסה במקור, יתרחש קנס מנהלי כאשר מדובר בעבירה חד פעמית או במקרה שבו ניתן לטעון טענת תום לב. יחד עם זאת, כאשר העבירה סדרתית ומכוונת, על אף שהיא משתייכת לקבוצת העבירות הטכניות, מגמת הענישה היא להטיל עונש מאסר בפועל.

בית המשפט יצטרך לשקול כל מקרה לגופו על סמך תקופת המעשה, הניסיונות להימנע ממנו, היקף הנזק שנגרם, רקע קודם של הרשעות כלכליות או התנהלות רשלנית במס, משך הזמן שחלף מאז ביצוע המעשה וכן נסיבות אישיות כמו המצב המשפחתי, הרפואי, הנפשי והכלכלי. 

הדגש בעבירות של אי ניכוי במקור טמון בשאלה האם העבירה הופסקה או עודנה נמשכת. במקרים שבהם המחדל הופסק ובכפוף לנסיבות, אפשר יהיה להמיר את כתב האישום בקנס מנהלי, או לחתור להסדר טיעון של מאסר מותנה וקנס. 

זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו בהקדם

משרד עו"ד עמית זיו מתמחה בעבירות מס ומעניק ייעוץ וייצוג משפטי בתחום הפשיעה הכלכלית, הפלילית ועבירות מע"מ ומס הכנסה, משלב החקירה או המעצר ועד לניהול פעיל של התיק בהליכי בית המשפט ובתהליכים מנהליים, תשלומי כופר וגילוי מרצון. 

כיצד מנכים מס במקור?

רשות המיסים קובעת את שיעור הניכוי בכל עסקה ובעת הפקת החשבונית יש לנכות את הסכום המועבר לה. אי ביצוע ההוראה ייחשב לעבירה פלילית.

מתי מומלץ להתייעץ עם עו"ד?

אם זומנתם לחקירה ברשות המיסים, נטען שלא ביצעתם ניכוי במקור או שביקורת מס הכנסה שיקפה טעויות בהתנהלותכם ובהיצמדותכם להוראות החוק, רצוי להקדים תרופה למכה ולהתייעץ משפטית בנושא. 

Rate this post
מה היה לנו עד כה?
זיוף מסמכים
זיוף מסמכים

עבירות זיוף מסמכים הפכו לנפוצות במיוחד בעידן הטכנולוגי, שכן קל היום להשתמש בתוכנות שמייצרות מצג

קרא עוד »
סוגי השירותים
ייצוג בעבירות פליליות

הגנה משפטית וייצוג מלא מול רשויות המדינה, לצד ליווי צמוד לכל אורכו של התהליך ועד לסיומו המוצלח.

ייצוג בהליכים אזרחיים מול רשות המיסים, שמטרתם לצמצם סנקציות ולהביא את המדינה לקבל את הצד שלכם.

שימוע לפני הגשת כתב אישום

ייצוג בהליך השימוע מול רשות המיסים ושימוש בכלים שונים במטרה להניא את המדינה מלהגיש כתב אישום.

ייצוג בבית המשפט

ניהול המחלוקת המשפטית מול המדינה תוך ניצול כל הכלים העומדים לרשותנו במטרה להביא להקטנת ההאשמות.

טיפול בעצורים

הגנה משפטית נחושה וחסרת פשרות והפעלת לחץ בכל אפיק אפשרי במטרה להביא לשחרור מוקדם של הנאשם.

ייצוג בתיקי ניירות ערך

ניהול תיק אישום בעולם המורכב והסבוך של עבירות ניירות ערך, לרבות ייצוג מלא בבית המשפט ומחוצה לו.

השבת ציוד שהוחרם

פעולה מהירה וממוקדת מול רשויות המדינה במטרה להשיב ציוד שהוחרם ולאפשר לעסק להמשיך לפעול.

שימוש חכם בעובדות ובנתונים לצורך שינוי תמונת ההאשמות, השבת רכוש וכספים שחולטו והמתקת כתב האישום.