עבירות מס הכנסה – מהות העבירות והעונש

עבירות מס הכנסה הן עבירות פליליות שחשופות הן להליך פלילי והן להליך אזרחי. הן מכילות פעולות כלכליות שונות שנועדו לחמוק מתשלום מס במקרים מסוימים, או להקטין את חבות התשלום במקרים אחרים. בין עבירות אלה ניתן למנות עבירות כמו העלמת מס או הכנסות, עבירות מע"מ, הפקת חשבוניות פיקטיביות ועוד.

מהי חבות מס ומתי יש צורך לשלם אותה?

פקודת מס הכנסה קובעת כי כל אדם שהוא תושב ישראל ובעל הכנסה מקומית או מחוץ לגבולות המדינה יחויב בתשלום מס בשיעורים מתאימים להכנסתו. להלן מקורות ההכנסה החייבים בתשלום למס הכנסה:

  • השתכרות או רווחים ממשלח יד או עסק, עסקה או עסק אקראי עם אופי מסחרי.
  • רווחים מעבודה והשתכרות לרבות טובות הנאה ותגמולים שניתנו מהמעסיק.
  • דיבידנד לרבות זה המשולם מתוך רווחי הון של חברה מסוימת, ריבית, דמי ניכיון או הפרשי הצמדה.

הרציונל בתשלום המס הוא להעביר לקופה הציבורית סכום כספי המהווה אחוז יחסי מכלל ההכנסות. תשלום זה נועד לשמש לצרכי פיתוח ושיפור תשתיות בתחומי החינוך, הרפואה ועוד שבאים לרווחת תושבי המדינה ללא הבדל.

מדיניות של אפס סובלנות כלפי עבירות מס הכנסה

מכיוון שעבירות מס הכנסה פוגעות בקופה שבה נמצאים כספי הציבור, רשות המיסים רואה בכך כפגיעה בציבור כולו ועל כן צפויה להעניש את מי שעובר על חוקיה, תוך הטלת קנסות משמעותיים. בעבירות החמורות יותר תיתכן גם הטלת עונשי מאסר בפועל.

כיום המדיניות של רשויות המס והאכיפה היא לנהוג ביד קשה כלפי מי שמבצעים עבירות כלכליות ולספק עונש מרתיע וחמור במידת האפשר.

עבירות מס הכנסה

העונש בגין עבירות מס

לעניין העונש יש להבדיל בין עבירות מס טכניות לבין עבירות מס מהותיות.

עבירות מס טכניות הן למעשה עבירות שהפרו את החוק אך ללא כוונה פלילית, כמו למשל אי הוצאת חשבונית או אי הגשת דיווח שנתי בזמן. מכיוון שמדובר בספקטרום של עבירות "קלות", הענישה כאן צפויה להסתיים בקנס כספי בלבד, אם כי במקרים חמורים תוכל הרשות להטיל מאסר בפועל למשך שנה או שנתיים.

עבירות מס מהותיות הן כל העבירות החמורות יותר על ספקטרום עבירות המס, כמו למשל הלבנת הון, העלמת מס או פעולות אסורות בניירות ערך.

הענישה במקרים אלו חמורה וקשה הרבה יותר: 5 שנות מאסר בפועל או 7 שנות מאסר בפועל בנסיבות מחמירות, יחד עם תשלום קנס כספי שניתן לקבוע עד פי 2 מהסכום שנגרע או הוסתר מרשות המיסים מלכתחילה.

הייצוג המשפטי הוא קריטי!

כדי להתמודד עם האישום בעבירות מס לסוגיהן רצוי לקבל ייצוג משפטי מתאים.

ייצוג זה יוכל לסייע מאוד גם לשלב שבו מתקיימת חקירה גלויה שבודקת חשד לעבירה. עורך הדין יוכל להמליץ ללקוח שלו כיצד למסור לחוקרים את גרסתו ולהיערך מראש לשאלות שסביר שיידרש לענות עליהן.

חשוב להבין שחקירה ברשויות המס היא שלב בלתי נעים שעלול להטיל אימה על האזרח הנורמטיבי שאולי התנהל בעורמה וחלקלקות, אך בוודאי שלא רצה להסתבך כהוגן עם החוק. עורך הדין בשלב זה הופך לגורם התומך והמלווה עבור הנחקר וכל הנאמר בינו לבין עורך דינו נתון בחיסיון מלא.

זימנו את רואה החשבון שלכם להעיד? אתם עלולים להסתבך

רואי חשבון, להבדיל מעורכי דין, אינם מגנים על חיסיון חוקי כלשהו ולכן מחובתם לספק את כל האינפורמציה הידועה להם לגבי אותו מקרה. עדויות אלו מביאות לא פעם למעבר של התיק מרשות המס ישירות לפרקליטות להכנת כתב אישום ולכן אם עד לנקודה זו לא היה לכם עורך דין מומחה ובקיא בהשלכות של עבירות מס הכנסה, זה הזמן לשכור את שירותיו המשפטיים.

ניתן להפחית בענישה

למרות מדיניות ה"אפס סובלנות" המחמירה מצידן של רשויות המס, נאשמים בביצוע עבירות מס הכנסה עשויים לגלות שנסיבות מקלות שונות דווקא יסייעו להם למצות מהר יותר את ההליך המשפטי ולהתחיל לרצות עונש מופחת.

בית המשפט מתחשב בפסיקת בעבר פלילי ככל שקיים ולרבות רקע קודם של עבירות מס הכנסה, מצב משפחתי, משך העבירה וחומרתה, היקף נזקיה, גיל הנאשם ועוד. אם ישנן נסיבות מקלות באותו מקרה (למשל הוכח שביצע את העבירה המיוחסת בתום לב), ניתן יהיה להפחית מהענישה בכפוף לפעולות אסטרטגית מתאימות מצד עורך הדין.

שאלות נפוצות על עבירות מס הכנסה:

  • אילו עבירות מס קיימות?

תחת מטריית עבירות מס ההכנסה ניתן לכלול רשימה ארוכה מאוד של פעולות מחוץ לחוק. בתחום העבירות הטכניות ניתן למצוא עבירות כמו אי הגשת הצהרת הון במועד ואי ניכוי מס במכור. בעבירות מהותיות נמצאות עבירות כמו רישום כוזב במסמכי תאגיד, הסתרת נכסים במטרה להימנע ממס, זיוף פנקסי חשבונות, ניהול ספרים, הלבנת הון ועוד.

  • זומנתי לחקירת מס. מה לעשות?

ראשית, להתנער מעט מהלחץ שאיננו מוסיף בשלב זה מאומה. יש לפנות בהקדם לעורך דין עתיר ניסיון שיכין אתכם לחקירה וידאג שתעברו אותה על הצד הטוב ביותר תוך שמירה על האינטרסים שלכם.

  • איזה עו"ד כדאי לבחור?

כדאי להיעזר בעורך דין שרכש ניסיון מקצועי עשיר בתחום עבירות מס הכנסה ושמכיר לעומק את החוק והפסיקה. עורך הדין יספק אינפורמציה ויבנה עבורכם אסטרטגיה נבונה, באופן שיאפשר לכם למצות את ההליך נגדכם בצורה היעילה והמהירה ביותר. להתייעצות ראשונית ללא התחייבות פנו כבר עכשיו לעורך דין עמית זיו.

Rate this post
מה היה לנו עד כה?
זיוף מסמכים
זיוף מסמכים

עבירות זיוף מסמכים הפכו לנפוצות במיוחד בעידן הטכנולוגי, שכן קל היום להשתמש בתוכנות שמייצרות מצג

קרא עוד »
סוגי השירותים
ייצוג בעבירות פליליות

הגנה משפטית וייצוג מלא מול רשויות המדינה, לצד ליווי צמוד לכל אורכו של התהליך ועד לסיומו המוצלח.

ייצוג בהליכים אזרחיים מול רשות המיסים, שמטרתם לצמצם סנקציות ולהביא את המדינה לקבל את הצד שלכם.

שימוע לפני הגשת כתב אישום

ייצוג בהליך השימוע מול רשות המיסים ושימוש בכלים שונים במטרה להניא את המדינה מלהגיש כתב אישום.

ייצוג בבית המשפט

ניהול המחלוקת המשפטית מול המדינה תוך ניצול כל הכלים העומדים לרשותנו במטרה להביא להקטנת ההאשמות.

טיפול בעצורים

הגנה משפטית נחושה וחסרת פשרות והפעלת לחץ בכל אפיק אפשרי במטרה להביא לשחרור מוקדם של הנאשם.

ייצוג בתיקי ניירות ערך

ניהול תיק אישום בעולם המורכב והסבוך של עבירות ניירות ערך, לרבות ייצוג מלא בבית המשפט ומחוצה לו.

השבת ציוד שהוחרם

פעולה מהירה וממוקדת מול רשויות המדינה במטרה להשיב ציוד שהוחרם ולאפשר לעסק להמשיך לפעול.

שימוש חכם בעובדות ובנתונים לצורך שינוי תמונת ההאשמות, השבת רכוש וכספים שחולטו והמתקת כתב האישום.